Get Adobe Flash player

Niska

Nazwa średniowieczna n/d
Nazwa do roku 1918 Ziegelstrasse
Nazwa do roku 1939 Grudzieniec
Nazwa do roku 1945 Elbingerstrasse
Nazwa do roku 1990 Grudzieniec, Niska
Nazwa obecna Grudzieniec, Niska
Opis wg Z.Zakrzewskiego Pamięta jeszcze czasy niewoli, jest dość długa. Ulica była użytkowana raczej w celach gospodarczych niż mieszkalnych, zwłaszcza w swym wschodnim fragmencie. Ulica Niska biegnie u stóp nasypu kolejowego, za czasów niemieckich nie posiadała jeszcze nazwy, choć była już zagospodarowana niskimi domkami, warsztatami i ogrodami.
Opis wg Z.Zaleskiego Ulica zwana była w wieku XIX ulicą Ceglaną (Ziegelstrasse), gdy obecna ulica Ceglana zwała się "Drogą Ceglaną" (Ziegelweg). Ulica ta dzieliła się po stronie wschodniej na dwie. W roku 1915 istniał zamiar nadania innej nazwy jednej z tych odnóg, zamiaru nie przeprowadzono jednak, i to wśród ciekawych okoliczności. Magistrat chciał dać nazwę bezpretensjonalną, gdy prezydent policji pragnął ulicy z nazwiskiem jednego z żyjących dowódców niemieckich, czemu Magistrat oparł się w owym czasie. 12.4.1920 nazwano ulicę wraz z obu odnogami "Grudzieńcem". Niebawem jednak okazała się potrzeba nadania odrębnej nazwy jednej z odnóg. Odnogę południową od ul.Jasnej do zbiegu z drugą odnogą nazwano ul.Niską. Grudzieńcem zwała się dawniej niesamodzielna osada za przedmieściem Św. Wojciecha i Kondorfem, w której w XVI wieku rodzina magnacka Grudzińskich miała kilka domów.
Opis współczesny Ulica rozpoczyna swój bieg jako odnoga ulicy Grudzieniec. Zresztą słowo ulica to chyba lekka przesada, może raczej uliczka. Ciekawostką jest fakt, że droga zachowała stary bruk, co dodaje jej niewątpliwie uroku. Od południowej strony uliczka zamknięta jest nasypem kolejowym linii stargardzkiej. Uliczka została przecięta w pół torowiskiem PESTKI (przejść z jednej strony na drugą można jedynie pod wiaduktem pestki na wysokości ulicy Grudzieniec - no chyba, że komuś chce się wspinać na nasyp kolejowy). Zabudowania są nieliczne, zasadniczo jeden dom i jeden warsztat. Od strony wschodniej Niska kończy się ślepo na wysokości ulicy Pułaskiego.

1 1 1 1 1

Ulica położona na Sołaczu, na północ od linii kolejowej do Szczecina i do Piły. Ulica podzielona jest na dwie części estakadą "Pestki".


Wyświetl większą mapę

SPIS RZECZY